Jdi na obsah Jdi na menu
 


CSI tým z Las Vegas

William Louise Petersen  
(Dr. Gilbert "Gil" Arthur Grissom - do 9. řady, 10. dílu) 

William Louis Petersen je americký herec dánského původu. Narodil se 21. února 1953 v Evanstonu (IllinWilliam Louise Petersen  ois, USA). Petersen vystudoval Bishop Kelly High School v Boise, v Idahu (1972). Byl přijat do Idaho State University na fotbalové stipendium. Původně si chtěl zvýšit svůj průměr na Idaho State, a tak Petersen vzal kurzy herectví, které mu změnili cíle jeho života. Odešel ze školy, a v roce 1974 odjel za profesorem herectví do Španělska, zde si zdokonalil své herecké schopnosti jako Shakespearový herec. Později se vrátil zpátky do Idaha se snem: stát se hercem. Neschopný udržet neherecké zaměstnání se vrátil domů do Chicaga za příbuznými a stal se hercem v divadle a získal Actors Equity card. Účinkoval se Steppenwolfskou divadelní společností a byl spoluzakladatelem Remains Theater Ensemble, v kterém také působili vynikající Chicagští herci jako Gary Cole a Ted Levine (Rychle a zběsile; Gejša; Hory mají oči). Kariéra tohoto uznávaného herce začala malým dílkem už v roce 1981 ve filmu Thief. V roce 1986 hrál Willa Grahama ve filmu Manhunter (později předěláno jako Red Dragon). Od roku 2000 do součastnosti se stal nejvíce proslulým rolí Gilla Grissoma v Kriminálce Las Vegas. Petersen má dceru Maite z minulého manželství a v červnu 2003 si vzal svojí dlouholetou přítelkyni Ginu Cirone.

Gilbert Grissom

Místo narození: Santa Monica (Kalifornie, USA)
Datum narození: 17. 8. 1956
Oslovení: Gil, Griss

Vyrůstal v Marina Del Rey v kalifornii. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo pět. Maminka pracovala v galerii ve Venice a Otec úspěšně obchodoval s komunistickou čínou. V osmi letech už se projížděl po plážích a sbíral mrtvé kraby, škeble a vůbec vše co moře vyplavilo. Tyto zdechliny doma podroboval podromnému pitvání a zkoumaní. takto se zGilbert Grissomačal seznamovat se souvislostmi a spletitostmi smrti. Ale mořské potvory mu byly málo a tak se později zaměřil na mrtvé psy a kočky. Ty podroboval stejným pitvám jako mořské potvory. Toto počínaní nebylo předzvěstí vážné duševní choroby jak by se mohlo zdát, ale položilo základ pro jeho skutečné systematické a hluboké vědecké vzdělání. Již v šesnácti letech byl neoficiálně zaměstnán v márnici v LA, kde pracoval i v době univerzitních studií. V dvaadvaceti se stal historicky nejmladším koronerem v LA.Po osmi letech na tomto postu byl naverbován do služeb CSI v Las Vegas. Zatímco ostatní členové CSI váhají zdali přijmout náročnou práci, Gil neváhá ani vteřinu. V tomto oboru vinikal a těžko si ho představit v jiném někde jinde. Celý dosavadní život se věnoval této činnosti a nyní dostal příležitost vše zúročit. Ale vzdělává se dál a každým případem roste. Je velmi charakterní a velmi autoritativní. Nikoliv ovšem autoritářský. Na své podřízené působí svou ohromnou, sedmnáctiletou praxí policisty, fundovaného vědce i vnímavého, empatického člověka. Nejednou se dokázal rvát za své podřízené a dokázal je často ochránit před tlaky, přicházející často z velmi vlivných míst. Grissom je tak trochu podivín, introvert. Velice často používá různé citáty, které definují vraždu či něco jiného. Ale je všeobecně respektován. Jeho specializací je entomologie. Měl dlouhodobé problémy se sluchem a hrozilo mu úplné ohluchnutí, ale byl na operaci a ta byla úspěšná. O jeho intimním životě toho mnoho nevíme. Jen to, že měl poměr s členkou svého týmu Sárou.

Paul Guilfoyle
(kap. James "Jim" Brass)

Paul Guilfoyle se narodil 28. dubna 1949 v Bostonu (Massachusetts, Paul GuilfoyleUSA). Tam strávil celé dětství. Je v televizní a filmové branži již skutečným veteránem. Hrál ve filmech Random Hearts, Anywhere But Here, The Negotiator, Amistad, Air Force One, LA Confidential, Ransom, Extreme Measures, Striptease, Quiz Show, Mrs. Doubtfire, Primary Colors a Wall Street. Z broadwayských produkcí jmenujme Search and Destroy, The Basic Training of Pavlo Hummel, Richard III a Glengarry Glenross. Na televizních obrazovkách se objevil v seriálech Secret Agent Man, Law and Order, Miami Vice, Wiseguy a Kate and Allie a filmech Notorious, September, Curiosity Kills, Unnatural Pursuits a Amelia Earhart. Nyní žije v New Yorku se svou manželkou a dcerou.

James Brass

Místo narození: (New Yersey, USA)
Datum narození: 3. 1. 1953
Oslovení: Jim

Pochází z New Jersey. Byl velitelem CSI jednotky v Las Vegas, do té doby co James Brassse v druhé epizodě nevrátil zpět k policii na oddělení vražd. Nyní je tam kapitánem a úzce spolupracuje se CSI. Pokračuje v práci v CSI napříč problémům s jeho dcerou Ellie Rebeccou v druhé sérii, která byla závislá na drogách a dělala prostitutku v Las Vegas. V 10. epizodě druhé série (Ellie) se zjistilo, že Brass není její biologický otec. Velmi často vede vyslíchání a jeho sarkastický přístup dělá tyto výslechy ponuře humornými, držící si krok s atmosférou seriálu. V 23. dílu, šesté řady (Bang-Bang) ho při akci téměř zabili, ale dostal se z toho.

Marg Hendenberger
(Catherine Willows)

Narodila se 16. října 1958 ve Fremontu (Nebraska, USA). Vystudovala drama na Northwestern University, kde hrála Kateřinu v Shakespearově komedii Marg HendenbergerZkrocení zlé ženy a Blanche DuBoisovou ve Williamsově dramatu Tramvaj do stanice Touha. Přesídlila do New Yorku, kde dostala jednu z hlavních úloh policistky v populární mýdlové opeře o osudech americko-irské rodiny Ryan's Hope (Naděje Ryanů). Potom účinkovala v seriálu Shell Game (1987, Skořápky) a značnou popularitu získala postavou K. C. Koloskiové v úspěšném seriálu z vietnamské války China Beach (1988-91; cena Emmy 1990). Jako host se objevila v seriálech Spenser: For Hire (Spenser: K pronajmutí), thirtysomething (Třicet a něco), Tales from the Crypt (Příběhy ze záhrobí - ČTV), Fallen Angels (Padlí andělé - ČTV), Matlock - ČTV, The Hidden Room (Skrytý pokoj), The Larry Sanders Show, ER (Pohotovost - ČTV). Hlavní roli zdravotní sestry Kate Nessenové, rozhodující se mezi dvěma muži (Timothy Dalton a Nigel Havers) na pozadí válečného konfliktu v Náhorním Karabachu, vytvořila v TV přepisu dobrodružného románu Kena Folletta Rudý orel.
Ve filmu, kde hraje pouze příležitostně, se uplatňuje většinou v akčnějších žánrech: policistka Alison Sinclairová v kriminální komedii Mizerové (r. M. Bay), bioložka Laura Bakerová ve sci-fi hororu Mutant (r. R. Donaldson), včelařka Sarah Kelloggová v akčním snímku s ekologickým poselstvím Tajný agent Jack T. (r. F. E. Alcala).

Catherine Willows

Místo narození: (New Yersey, USA)
Datum narození: ?
Oslovení: Catherine, Cath

V původnímObrazek životopise, který televize CBS uvedla, se měla Catherine Willows (rozená Flynnová) narodit v Bozemanu (Montana) roku 1963 Lily Flynnové, bývalé show girl. Tento životopis byl později upraven. V nové  verzy se měla Catherine narodit v Las Vegas, někdy v roce 1959 nebo 1958, protože v epizodě 7x09 Living Legend (Živoucí legenda) je odtajněna jedna Catherinina vzpomínka z roku 1975, kdy jako šestnáctiletá potkala, v tomto díle, hledaného gangstera. Je forenzní vědec pro oblast Clark County, Nevada (zahrnuje tedy i Las Vegas). Je též vedoucí noční směny. Její biologický otec je Sam Braun, majitel jednoho lasvegaského kasína. Nejdříve ho znala jenom jako rodinného přítele. Catherine má dceru Lindsey. 

Gary Dourdan
(Warrick Brown)

Narodil se 11. prosince 1966 ve Philadelphii (Gary DourdanPennsylvanie, USA). Do podvědomí diváků se Gary Dourdan dostal hlavně díky roli Warricka Browna v seriálu Kriminálka Las Vegas (CSI). Za sebou má však už více seriálových počinů, např. v televizním seriálu Swift Justice ztvárnil hlavní roli, dále hrál v NY Undercover, Cold Feet, Beggars and Choosers. Za celovečerní filmy jmenujme Imposter s Gary Sinisem, Vetřelec: Vzkříšení (Alien: Resurrection) se Sigourney Weaver a Winonou Ryder, Playing God, Scarred City a The Weekend. Naposledy hrál v televizním filmu Muhammad Ali: King of the World. Gary Dourdan žije nyní v New Yorku.

Warrick Brown

Místo narození: Las Vegas (Nevada, USA)
Datum narození: 10. 9. 1971
Hodnost: Detektiv
Oslovení: Warrick

Warrick BObrazekrown je v týmu jediným rodákem z Las Vegas. Jeho dětství bylo pohnuté. Otce nikdy neviděl a matka ho opustila v jeho sedmi letech. Ujala se ho přísná babička a on si tajně přivydělával jako poslíček. Brownovi pulzuje v žilách muzikantská až rockerská krev. Miluje kasina (léčil se z gamblerství), hazard a pracoval i jako DJ v klubu. Psal dokonce i vlastní písničky. Jakožto rodilý lasvegačan má všude známé a nejednou hrají tyto jeho známosti klíčovou roli při rozuzlení případu. Zprvu byl veliký proutník, ale když se poprvé zamiloval, jeho vyvolená mu zlomila srdce. Od té doby je vůči ženám ostražitý. Nicméně se v šesté řadě oženil, ale jeho manželství dlouho nevydželo. Warrick zemře v 17. dílu 8. řady For Gedda poté co byl obviněn a znovu sproštěn podezření z vraždy. Zastřelí ho šerif McKeen.

George Eads
(Nicholas "Nick" Stokes)

Narodil se 1. března 1967 ve Fort Worth (Texas, USA). Tento 180 cm vysoký herec je známý George Eadspředevším ze seriálu CSI (Kriminálka Las Vegas), ale také si zahrál jednu z hlavních rolí v seriálu Savannah. Do podvědomí diváků se však dostal hlavně díky roli Nicka Stokese, v již zmiňovaném seriálu CSI, kde mu úspěšně sekundují William L. Petersen, Gary Dourdan, Jorja Fox a Marg Helgenberger. Dále si zahrál také ve spoustě televizních filmů, jmenujme The Spring, Broken Crown, The Ultimate Lie a naposledy v Second String po boku držitele Oskara Jona Voighta. Z celovečerních filmů stojí za zmínku Only in America a Dust to Dust. George navštěvoval Belton High School v Beltonu, v Texasu. Promoval v roce 1985 a dalších 5 let chodil na Texaskou Tech University. Jeho celé jméno je George Coleman Eads III., podle otce Arthura Colemana „Cappy“ Eadse. Jméno matky je Vivian Baker a sestra se jmenuje Angela Eads. Doma v Los Angeles má George labradorského retrívra, kterému dal jméno Maverick. Potom vlastní dvě Harley Davidsons, Porche 911 a stříbrný Cadillac Escalade. 

Jorja Fox
(Sara Sidle)

Jorja Fox se narodila 7. července 1968 (New York, New York). Celým jménem Jorja-An Fox, její jméno se vyslovuje stejně jako název amerického státu Georgia. Jorja strávilaJorja Fox dětství v malém přímořském městě Melbourne Beach na Floridě. Navštěvovala Hoover Junior High v Indialantic na Floridě. Chodila na střední školu v Melbourne na Floridě, kde byla objevena pro modeling. Matka Marilyn byla belgicko-kanadské národnosti (1927-1996). Otec je irský Kanaďan (narozen 1924). Má staršího bratra Jeffa (nar. 1957). Její rodiče imigrovali z Montrealu do USA. Od té doby, co se přestěhovala do Los Angeles, začíná pravidelně vystupovat v televizních filmech a seriálech (The West Wing, Missing Persons, Ellen). Hrála v televizních filmech Memento s Guy Piercem a Carrie Anne Moss, Tiara Tango s Jean Smart a Robertem Wagnerem, Hungry Bachelors Club a v poslední době Down With The Joneses. Je zapřísáhlou vegetariánkou a chce se stát vegankou. Doma má jednoho psa: fenku boxera Ali, a dvě kočky: Rumplestiltskin a kocoura Sida Poitier. Ráda cestuje, hraje na kytaru a zpívá. Za jednu episodu v \"Kriminálka Las Vegas\" dostává 100 000 dolarů. Jorja je spoluzakladatelkou Honeypot Productions, nezávislé avantgardní divadelní společnosti v Los Angeles. Na její činnosti se podílí jako herečka, scenáristka i režisérka.

Eric Szmanda
(Gregory "Greg" Hojem Sanders)

Narodil se 24. čEric Szmandaervence 1975 ve Wisconsinu (Wisconsin, USA). Vystudoval Carroll College ve Wisconsinu a vysokou v Mukwonago též ve Wisconsinu (1993). Působil ve spoustě dalších vysokých. Je fanouškem Marilyna Mansona. V roce 2003 se objevil ve videu k Mansonovu songu "Saint" spolešně s Asia Argento, který to reříroval. Video se nikdy neobjevilo v USA. Má dva bratry (Rob a Brett). Do pváku na vysoký hrál na bubny. Má rád islandskou kapelu Sigur Rós. Jeho herecká účast je bohatá. Eric má svou produkční společnost, kde kombinuje hudbu a herectví. V současné době je k vidění v Hollywoodu,kde hraje v divadle Stages Theatre Center.

Robert David Hall
(Dr. Albert "Al" Robbins)

Narodil se 9. listopadu 1947 v East Orange (New Jersey, USA). Promoval nRobert David Halla UCLA v roce 1971 s diplomem z anglické literatury. Syn Andrew se narodil v roce 1981, kterého má s bývalou ženou Connie Cole. Má amputované obě dvě nohy po bolestivých popáleninách, které měl na 65% těla. Je to po vážné dopravní nehodě, která se mu stala v roce 1978, když jeho auto bylo zdemolováno 18-kolovým náklaďákem. Musí používat protézy. Svou třetí ženu Judy potkal rok po nehodě na hudebním veletrhu. Svatba se konala až 20 let poté. Herec, který si nikdy neoholil své vousy, měl jako jakousi satisfakci po nehodě v podobě práce v rádiech a dabingu. Jeho role invalidního patologa v seriálu CSI byla původně psána pouze na jednu epizodu, ale nakonec byla "zrovnoprávněna" až v roce 2000. Takto také ukazuje ostatním lidem, kteří trpí jakýmkoli postižením, že je možné vykonávat i takto náročnou profesi, jakou je herectví. Na druhou stranu poukazuje na to, že postižení herci by měli i nadále dostávat šanci před kamerou. Byl jmenován členem komise herců s postižením.

Louise Lombard
(Sofia Curtis - od 5. řady )

Narodila se 13. září 1Louise Lombard 970 v Redbridge (Essex, Anglie). Její pravé jméno je Louise Maria Perkins. Žila v rodině irských katolíků jako jedno ze sedmy dětí, matka se jmenuje Maura a otec Sean. Vyrůstala v Londýně a momentálně žije v Los Angeles. V roce 1998 se vdala za Johna Stephena (kameraman, naroz. 8. října 1962), se kterým se seznámila o rok dříve při práci na seriálu "Metropolis". Mají spolu syna Alejandra. V letech 1998 - 1999 přerušila hereckou kariéru a začala na St Edmund's College of University of Cambridge studovat anglickou literaturu, ale brzy byla zase zlákána zpět k herectví, kde dostala nabídku točit tv minisérii "Metropolis". Z její filmografie si můžeme jmenovat filmy: Tale of the Mummy, Esther, Diggityho poklad, Pojistka, Válečné příběhy nebo Countdown a Ohnivý oceán. Hostovala v seriálu CSI: Las Vegas od páté řady, kde mluví s americkým přízvukem. Od sedmé řady se už objevuje v úvodní znělce seriálu a stává se tak jednou ze stálic seriálu, kde ztvárňuje detektiva Sofii Curtis.

Wallace Langham
(David Hodges - od 3. řady)

Wallace se naWallace Langham rodil 11. dubna 1965 (Texas, USA). Svoji filmovou kariéru nastartoval seriálem ABC Afterschool Special z roku 1972, kde si mimo jiné zahrál i s Jorja Fox a o třináct let později filmem Johna Hughese Weird Science. Následoval The Invisible Kid, zahrál si mladého fanatika v Soul Man, lídra gangu v The Chocolate War, Marťani,  jděte domů nebo Michael. V roce 2003 si zahrál s Eddie Murphym ve známé komedii Bláznivá školka.

Lauren Lee Smith
(Riley Adams, od 9. řady)

Narodila se 19. června 1980 ve Vancouveru (British Columbia, Kanada). Jako dítě hodně cestovala se svými rodiči po celém světě - žila v Evropě, střední Americe, ve Státech a v Kanadě. Začínala jako modelka a vzhledem ke své výšce 178 cm a dokonalé postavě, byla úspěšná. Brzy se ale přeorientovala na herectví a jediné, co je známé z jejího soukromí je láska k nejrůznějším sportům (zimním i letním, také jízdě na koni) a to, že její dědeček se věnoval dokumentaristObrazekice. Jejím prvním velkým filmem byl Sejměte Cartera se Sylvesterem Stallonem. Po řádce hostování v televizních seriálech získala možnost natočit vlastní sérii romantických filmů, ve kterých vytvořila hlavní roli Christy. Poté se na dva roky vedle Victorie Pratt stala největší hvězdou seriálu Mutant X. Milovala práci na své postavě Emmě deLauro, změnila kvůli ní své přirozeně světlé vlasy, aby tak vytvořila kontrast k plavovlasé Shalimar Fox hrané právě herečkou Victorií Pratt. Za výkon v epizodě, kde hrála dvojroli, získala cenu Gemini. Zajímavé je, že s dalším z hlavních herců seriálu, s Forbesem Marchem, chodila do společné herecké třídy, když jí bylo kolem dvanácti let. Po neplánovaném předčasném odchodu ze seriálu, kdy byla nahrazena novou postavou hranou Karen Cliche, obarvila si vlasy na černo a využila některých televizních seriálů a filmů pro svůj návrat. V Klubu zneuctěných se dotkla ožehavého tématu obětí znásilnění. Aby to ale nebylo málo pestré, svolila také k natočení velmi explicitního erotického filmu Lie with Me a získala si tak příznivce z dalšího okruhu diváků. Pravidelně se také objevovala v prvních čtyřech letech výjimečného lesbického seriálu The L Word. V prvním roce byla natolik úspěšná, že si její návrat diváci doslova vynutili. Poměrně rozsáhlou roli získala také v seriálu Intelligence a v 9. řadě se připojila ke stálému týmu Kriminálky Las Vegas. Ve filmech jako Umění musí bolet, Špatným směrem, Patologie nebo Halloweenská noc se dostala do podvědomí diváků na celém světě. Patří mezi nejzajímavější (také podle magazínu enRoute) mladé kanadské herečky, které si budují kariéru hlavně tvrdými základy v televizi a určitě nás ještě mnohokrát překvapí a dokáže nám, že její občasné výlety do kino filmů nejsou jen náhodou.

Laurence Fishburne
(Dr. Raymond Langston - od 9. řady )

Laurence se narodil 30. července 1961 v Augustě (Georgia, USA) jako jedináček úředníkovi a učitelce, vyrůstal v Brooklynu. Už odmala měl na herectví nadání. Hrát začínal v New Yorku, první jeho profesionální rolí byla role doktora Joshe Halla v telenovele „One Life to Live“ (1968). Jeho první film se jmenoval „Cornbread, Earl and Me“ (1975) a v roce 1979 následoval film „Apokalypsa“ (Apocalypse Now – 1979). V roce 1985 si zahrál s Whoopi GoldbeLaurence Fishburnergovou and Dannym Gloverem ve filmu „Purpurová barva“ (The Color Purple). Další jeho rolí byla postava Dapa ve filmu „School Daze“ (1988) a v roce 1991 postava Jasona 'Furious' Stylese ve snímku „Boyz N the Hood“. Laurence se stává více a více známým a oblíbeným. Další jeho významnou rolí je role Sira Ike Turnera ve filmu „What's Love Got to Do with It“ (1993), v biografii o Tině Turner. Jeho filmovou partnerkou mu byla herečka a producentka v jedné osobě Angela Bassettová. Výtečný herecký výkon mu vynesl nominaci na Oskara. V roce 1995 se pokusil o ztvárnění Othella ve stejnojmenném filmu „Othello“. Mluvíme-li však o tomto herci, určitě se nám vybaví jeho přesvědčivý herecký výkon v Matrixu. Roli Morpheuse ztvárnil jak v prvním díle trilogie pod názvem „Matrix“, tak i v díle druhém a třetím. Jeho filmotéka je opravdu nabitá a nabitá bude určitě i v letech následujících.  Laurence Fishburne žije se svou již druhou manželkou Ginou Torresovou, se kterou se zasnoubil v roce 2001 a 20. září 2002 proběhla svatba. Jeho první manželkou byla Hajna O. Mossová, se kterou žil od roku 1985, ale koncem devadesátých let se rozvedli. Ze svého prvního manželství má dvě děti: syna Langstona a dceru Montanu.